HR | EN
  • [DOGAĐANJA]

    Program Festivala znanosti 2021. u Gradskom muzeju Karlovac

    15.05.2021.

    Program Festivala znanosti 2021. u Gradskom muzeju Karlovac

    Karlovac će do 15. svibnja 2021. biti jedan od 20 gradova diljem Hrvatske u kojem će se održati Festival znanosti s temom „Kultura znanosti“. Ove godine se u festival po prvi puta uključio i Gradski muzej Karlovac s bogatim i raznovrsnim programom posvećenom biljnom svijetu na sjecištu tradicijske baštine, antropologije i tehnologije. Festival se održava od 10 do 15. svibnja 2021.

    Više informacija o Festivalu znanosti u GMK ovdje.

    PROGRAM FESTIVALA ZNANOSTI U GRADSKOM MUZEJU KARLOVAC

    Mjesto: Strossmayerov trg 7, Karlovac, Mala dvorana i atrij

    Vrijeme: 10. – 15. 5. 2021.

    10. svibnja 2021. – 30. svibnja 2021.,

    uto - pet 8 – 16 h, sri 8 – 19 h, sub 10 – 16 h, ned 10 – 12 h

    • Izložba Tehničkog muzeja Nikola Tesla, Zagreb „Priroda laboratorij boja: tradicionalno tehnološko znanje“

    Poveznica na izložbu i održanu radionicu „Zero waste boje“ nalazi se ovdje.

    12. – 15. svibnja 2021.,

    utorak-petak 8-16h, srijeda 8-19h, subota 10-16h

    „Medonosni vrt“: akcija prikupljanja sadnica i sjemenja cvatućeg bilja za muzejski vrt

    Pozivamo Karlovčane da se uključe donacijom sadnice iz svog vrta u stvaranje malog community garden-a kojim želimo potaknuti svijest o nestajanju, ali i mogućnosti oživljavanja dijela kulturno-povijesne baštine nekadašnjih vrtova u Zvijezdi, upozoriti na važnost očuvanja bioraznolikosti i pokazati na praktičnom primjeru jedan oblik solidarne ekonomije. Sadnice i sjemenje se može donijeti svaki dan u radno vrijeme Gradskog muzeja Karlovac, a djelatnici muzeja će posaditi sadnice i sjemenje donirano od strane građana i napraviti oznaku s nazivom i vrtom iz kojeg potječe. Pozivamo roditelje i djecu da u bakinim vrtovima potraže starinske sorte biljaka poput nevena, gumbeka, srdašca, lepih Kata i lepih dečki, pakujca, fuksija, šeboja, zijevalica, pupavica ili jagoda mjesečarki. Građani biljke mogu i sami zasaditi jer smo u dvorištu muzeja pripremili dječji vrtlarski pribor. Građani se pozivaju da tijekom ljeta i jeseni svrate do muzejskog vrta i uživaju u izmjenama cvatnje, boja i mirisa biljaka.

    Voditeljica programa „Medonosni vrt“ je Lana Bede, a stručna suradnica dr. sc. Dubravka Sandev, Botanički vrt PMF-a u Zagrebu i Udruga Eko Pan iz Karlovca.

    13. svibnja 2021., 11 – 12 h, online predavanje na platformi ZOOM

    Online predavanje „Solidarna ekonomija u svakodnevnom životu: poljoprivreda potpomognuta zajednicom“, predavač: dr. sc. Olga Orlić sa Instituta za antropologiju, Zagreb

    Link za pristup predavanju na platformi ZOOM

    Poljoprivreda potpomognuta zajednicom u Hrvatskoj se pojavila u okviru grupa solidarne razmjene, i nešto kasnije, solidarnih ekoloških grupa. Pojedinci uključeni u takve grupe nastoje izmijeniti uobičajen način kupovine, izbjegavanjem prekupaca, ali i razviti drugačije odnose između poljoprivrednika (najčešće ekološkog) i kupca. Takve inicijative spadaju u širi kontekst solidarne ekonomije. Solidarna ekonomija odnosi se na skup vrlo raznolikih inicijativa i pokreta koji su fokusirani na kreiranje i prakticiranje „alternativnih načina življenja, proizvođenja i konzumiranja“ (Bauhard 2014.). Ona pored poljoprivrede potpomognute zajednicom uključuje prakse zajedničkog stanovanja, zajedničkih kuhinja, dijeljenja znanja i programa, radničkih kooperativa, urbanog vrtlarenja, ekosela, etičnog financiranja, alternativnih valuta, LETSustava (engl. Local Exchange Trading Systems, odnosno sustava lokalne trgovine i razmjene), fair-trade inicijative i brojne druge.